Nawiązanie współpracy z Narodowym Uniwersytetem Medycznym im. Bohomolca w Kijowie i udział przedstawicieli Instytutu Zdrowia Publicznego w konferencjach naukowych zorganizowanych przez kijowskich partnerów

05.04.2024   Na początku bieżącego roku pomiędzy Uniwersytetem Jagiellońskim – Collegium Medicum a Narodowym Uniwersytetem Medycznym im. Bohomolca w Kijowie została podpisana umowa o współpracy w obszarze nauki, dydaktyki i kultury. Planowane jest położenie szczególnego nacisku na tematykę związaną ze zdrowie publicznym i ratownictwem medycznym. Ze strony ukraińskiej bezpośrednimi partnerami w tej współpracy są instytuty zajmujące się właśnie zdrowiem publicznym i medycyną prewencyjną, a także medycyną ratunkową i medycyną taktyczną. Ze strony polskiej osobami do kontaktu w sprawach współpracy są dr Tomasz Bochenek i dr Tomasz Sanak.

Kijowska uczelnia ma prawie 200-letnią historię, a obecnie kształci studentów na wielu kierunkach związanych z naukami o zdrowiu i naukami medycznymi, w tym: Zdrowie Publiczne, Technologie Diagnostyki i Leczenia, Zarządzanie, Stomatologia, Lekarski, Psychologia Lekarska, Farmacja i Farmacja Przemysłowa, Terapia i Rehabilitacja, oraz Pediatria.

W dniu 13 marca 2024 r. przedstawiciele Instytutu Zdrowia Publicznego WNZ UJ CM – dr hab. Magdalena Kozela, dr Iwona Bielska i dr Tomasz Bochenek wzięli udział w międzynarodowej konferencji naukowej pt. „Ecological and Hygienic Problems of Human Life Activity Sphere”, zorganizowanej przez kijowski uniwersytet. Prezentowane były badania z zakresu epidemiologii chorób krążenia w Polsce, wykorzystania świadczeń medycyny ratunkowej w Polsce i Kanadzie, oraz obszary możliwej dalszej współpracy pomiędzy krakowskim i kijowskim ośrodkiem.

Natomiast w dniu 05 kwietnia 2024 r. mieliśmy okazję uczestniczyć w kolejnej międzynarodowej konferencji naukowej zorganizowanej tym razem w związku ze Światowym Dniem Zdrowia 2024 przez kijowską uczelnię, we współpracy z Narodową Akademią Nauk Medycznych Ukrainy oraz Ośrodkiem Zdrowia Publicznego Ministerstwa Zdrowia Ukrainy, podczas której Dr Bielska także zaprezentowała wyniki swoich badań.

Opracowanie: Tomasz Bochenek