Blog Zdrowia Publicznego


[Absolwenci] Czasami trzeba chwilę poczekać na spełnienie zawodowych marzeń. Na ‘Trzy pytania do absolwenta’ odpowiada Katarzyna Rebes (#49)

Czterdziesty dziewiąty miniwywiad z cyklu „Trzy pytania do absolwenta” – przygotowanego przez Ilonę Nenko – w którym nasi absolwenci opowiadają o życiu zawodowym po studiach w Instytucie Zdrowia Publicznego. Celem cyklu jest prezentacja doświadczeń i perspektyw (w tym cennych porad zawodowych) profesjonalistów zdrowia publicznego zarówno w Polsce, jak i na świecie. Dzisiaj prezentujemy historię Katarzyny Rebes, która ukończyła studia magisterskie na kierunku zdrowie publiczne w 2003 roku i dziś pracuje jako asystent w Zakładzie Polityki Zdrowotnej i Zarządzania w Instytucie Zdrowia Publicznego.

[Projekt] Znaczenie kompetencji zdrowotnych w świecie infodemii

Mariusz Duplaga: Tematem najnowszego projektu realizowanego przez Zakład Promocji Zdrowia i e-Zdrowia IZP WNZ UJCM ze środków Narodowego Centrum Nauki jest związek pomiędzy poziomem kompetencji zdrowotnych a odpornością na negacjonizm zdrowotny i dezinformację. Projekt kieruje się potrzebą zrozumienia zależności między kilkoma koncepcjami, które są kluczowe dla zapewnienia skuteczności inicjatyw, interwencji i strategii podejmowanych w promocji zdrowia. Obejmują one kompetencje zdrowotne i e-zdrowotne, a także negacjonizm, dezinformację i teorie spiskowe.

[Publikacja] Pilotaż Centrów Zdrowia Psychicznego od roku 2018: w stronę modelu psychiatrycznej opieki środowiskowej

Anna Sagan, Iwona Kowalska-Bobko, Daria Biechowska, Maciej Rogala, Małgorzata Gałązka-Sobotka: Polska jako kraj od wielu lat zmaga się z problemem zapewnienia pacjentom należytej opieki psychiatrycznej od strony systemowej i organizacyjnej. Główną przyczyną tej sytuacji jest skrajnie niski poziom finansowania psychiatrii – jeden z najniższych w Europie oraz zbyt duża liczba łóżek szpitalnych przy jednoczesnym niedoborze opieki ambulatoryjnej i dziennej. […] Podobnie jak w kwestii poziomu finansowania, jesteśmy daleko w tyle za innymi krajami europejskimi także w zakresie nowoczesnych trendów, takich jak zmniejszanie zakresu opieki szpitalnej na rzecz rozwoju modelu środowiskowego.

[Publikacja] Dyskurs antyszczepionkowy i koronascpetyczny a prokremlowska propaganda w niemieckim Twitterze

Andrzej Jarynowski: W moim badaniu [niemieckiego Twittera] zastosowałem proste algorytmy wykrywania społeczności oparte na aktywności retweetingu. […] Odkryłem, że 66 (33%) użytkowników prokremlowskich i tylko 18 (1%) użytkowników antykremlowskich było zaangażowanych zarówno w dyskurs antyszczepionkowy, jak i pro-protestacyjny. Szansa używania dyskursu antyszczepionkowego i wspierania koronasceptycznych protestów przez konta prokremlowskie była ponad 50 krotnie większa niż przez konta antykremlowskie.

Mama w Koronie: Jak zdrowie ciężarnych wpływa ich dzieci?

Urszula Marcinkowska, Aleksandra Ciochoń: Jak zdrowie matki wpływa na rozwijający się nowy organizm? Jak stres wpływa na kobiety w ciąży i ich dzieci? Czy poprzez wsparcie społeczne można zwiększyć powszechność karmienia piersią? Badania prowadzona w Instytucie Zdrowia Publicznego UJCM pomagają zrozumieć złożoną sieć relacji między narażeniem na stres a zdrowiem matki i dziecka.Wielkość fontu
Kontrast