03.04.2023
W rok po rozpoczęciu otwartej fazy rosyjskiej agresji na Ukrainę poprosiłem Prof. Edwarda Bałaszowa, Asystenta Rektora ds. stosunków międzynarodowych i zbierania funduszy w Narodowym Uniwersytecie „Akademia Ostrogska” w Ostrogu, w Ukrainie, aby przesłał nam notatkę i trochę zdjęć pokazujących, w jaki sposób trwająca wojna wpłynęła na życie jego uczelni, w tym studentów i pracowników. Akademia Ostrogska rozpoczęła współpracę z Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego już w 2019 roku, a niedawno podpisana została umowa o współpracy obejmująca lata 2023-2027 (https://izp.wnz.cm.uj.edu.pl/pl/aktualnosci/ostrog-wspolpraca-uj-cm-z-akademia-ostrogska-i-akcja-wsparcia-humanitarnego/). Oto najświeższe informacje o życiu Akademii Ostrogskiej w czasach wojny, a także galeria zdjęć z opisami (powiększenia zdjęć są dostępne po kliknięciu w nie).
Tomasz Bochenek
Już od pierwszych dni wojny społeczność Narodowego Uniwersytetu „Akademia Ostrogska” aktywnie włączyła się w ruch wolontariacki, faktycznie czyniąc uczelnię ośrodkiem tego ruchu w regionie. W uniwersytecie działają obecnie różne fronty inicjatyw, m.in. wsparcia wolontariackiego, informacyjnego, duchowego, psychologicznego, artystycznego, literackiego, prawnego, tłumaczeniowego itp.
Funkcjonowanie Działu Administracyjno-Ekonomicznego – stworzono jak najlepsze warunki dla komfortowego pobytu osób w schronie Akademii Ostrogskiej. Wykonano również maskowanie i maskowanie świetlne budynków oraz urządzeń; przygotowano akademiki do przyjęcia osób wewnętrznie przesiedlonych i zapewniono ich utrzymanie (obecnie w Akademii Ostrogskiej mieszka ponad 200 osób wewnętrznie przesiedlonych); przygotowano ponad 1.000 worków z piaskiem, przeniesiono je na miejsca blokad drogowych i utworzono wraz z wykładowcami zapasy „koktajli”; utkano siatki maskujące itp.
Front informacyjny – apele do społeczności akademickiej i ich dystrybucja w różnych językach; działalność jednostki oporu informacyjnego „Shershni”, walczącej z rosyjską propagandą w mediach społecznościowych.
Front ochotniczy – zorganizowanie dla Wojsk Obrony Terytorialnej i przesiedleńców darmowej żywności w stołówce na terenie kampusu uczelni; przeliczenie jednodniowej wypłaty na rzecz Sił Zbrojnych oraz przeliczenie jednodniowej wypłaty na realizację projektu „Flota Dronów Morskich” (inicjatywy pracowników uczelni związane z przeznaczeniem jednodniowej wypłaty na określone cele, związane z obroną ojczyzny); przekazanie ciężarówki i autobusu Siłom Zbrojnym Ukrainy; przyjmowanie pomocy z zagranicy i przekazywanie jej na potrzeby armii ukraińskiej; działalność centrum wolontariatu przy Akademii Ostrogskiej; realizacja akcji „Koszyk wielkanocny dla obrońców Ukrainy”; realizacja bezpłatnego kursu edukacyjnego „Społeczność Wsparcia Uniwersyteckiego”; stała pomoc humanitarna dla 30. Samodzielnej Brygady Zmechanizowanej im. Konstantego Iwanowicza Ostrogskiego (Słynny książę i hetman, uznawany obecnie za bohatera Ukrainy, Litwy i Polski. Od 2017 r. jego imieniem została nazwana międzynarodowa brygada „LITPOLUKRBRIG” złożona z żołnierzy trzech państw. Inny sławny książę z tego rodu, Konstanty Wasyl Ostrogski, był fundatorem Akademii Ostrogskiej.); a także pomoc dla Dowództwa Operacyjnego „Zahid” (Zachód), dla żołnierzy leczonych w szpitalach w Dnieprze i Zaporożu, dla mieszkańców wyzwolonego Starego Saltowa w ramach projektu Misji Kulturalnej „Razem”.
Udzielono pomocy zmobilizowanym pracownikom uczelni i zmobilizowanym bliskim osobom pracowników, studentom, absolwentom, przesiedleńcom, a także placówkom oświaty, ośrodkom medycznym, prowadzono również współpracę z ośrodkami wolontariatu.
Studenci i nauczyciele akademiccy Akademii Ostrogskiej biorą udział w zbiórkach krwi dla obrońców Ukrainy. Akademia Ostrogska zorganizowała Maraton Wdzięczności, charytatywne mecze piłki nożnej i siatkówki – zebrane w ten sposób środki zostały przeznaczone na potrzeby Sił Zbrojnych. Studenci uczestniczyli w spotkaniach charytatywnych na rzecz ukraińskiej armii.
Front psychologiczny – Zakład Psychologii i Pedagogiki udziela pomocy psychologicznej dzieciom przesiedleńczym; nauczyciele i studenci uczą się od izraelskiego psychoterapeuty Alexa Malyara sposobów udzielania pomocy psychologicznej w sytuacjach kryzysowych; zorganizowano cykl seminariów dla nauczycieli akademickich i studentów na temat pomocy psychologicznej w czasie wojny.
Front duchowy – od początku wojny w kościele studencko-nauczycielskim pod wezwaniem Ks. Fiodora Ostrogskiego odbywają się codzienne modlitwy o pokój na Ukrainie.
Front artystyczny – wernisaż wystawy rysunków dziecięcych w schronie; otwarcie wystawy Dymitra Kozackiego. Dymitr Kozacki to nie tylko student Akademii Ostrogskiej, ale także żołnierz, fotograf, zdobywca nagród na międzynarodowych wystawach sztuki i fotografii oraz (m.in.) autor słynnych fotografii z zakładów metalurgicznych Azowstal. Jego bardzo mocne w przekazie zdjęcia można obejrzeć na stronach internetowych: https://chytomo.com/en/captive-azovstal-defender-won-the-gold-prize-at-a-photo-exhibition-in-paris/ a także na: https://imi.org.ua/en/news/works-by-photographer-and-azov-regiment-fighter-dmytro-kozatsky-exhibited-in-rivne-on-the-day-of-i47941.
Front literacki – studenci i nauczyciele akademiccy Akademii Ostrogskiej piszą wiersze na temat wojny; studenci kierunku twórczości literackiej wydali zbiór tekstów wojennych.
Front prawny – studenci i pracownicy Zakładu Prawa udzielają pomocy prawnej i wsparcia prawnego osobom wewnętrznie przesiedlonym oraz innym osobom, które tego potrzebują.
Front tłumaczeniowy – nauczyciele akademiccy, Wydział Spraw Międzynarodowych uniwersytetu oraz Wydział Języków Romańsko-Germańskich zgodzili się pomóc w tłumaczeniach listów z podziękowaniami, wysyłanych do przyjaciół, od których otrzymana została pomoc, ze Szwecji, Polski, Kanady , Finlandii i Bułgarii.
Front edukacyjny – w czasie wojny kontynuowane są studia w Akademii Ostrogskiej. Kiedy zabrzmią alarmy przeciwlotnicze, studenci udają się do schronów i kontynuują naukę.
dr hab. Edward Bałaszow, Profesor
Asystenta Rektora ds. stosunków międzynarodowych i zbierania funduszy w Narodowym Uniwersytecie „Akademia Ostrogska”
Źródła zdjęć: Narodowy Uniwersytet „Akademia Ostrogska”