7. Skąd się biorą leki i kto za nie płaci, kiedy są nam potrzebne w razie choroby? W jaki sposób studia wyższe w Instytucie Zdrowia Publicznego WNZ UJ CM w Krakowie przygotowują do pracy na niemedycznych stanowiskach w ochronie zdrowia?

Podkasty Instytutu Zdrowia Publicznego WNZ UJ CM
/

Jak przebiega praca nad nowymi lekami – „od pomysłu do przemysłu”? Jakie jest prawdopodobieństwo sukcesu przy opracowywaniu innowacyjnych leków? Jaką drogę musi przejść lek, zanim trafi do domowej apteczki? Jak wygląda współczesny rynek farmaceutyczny w Polsce? Co oznaczają niektóre symbole umieszone na recepcie? Jaki jest koszt opracowania zupełnie nowego leku? Jakie poziomy osiągają ceny najdroższych w Polsce leków refundowanych? W jaki sposób studia wyższe na kierunkach realizowanych w Instytucie Zdrowia Publicznego WNZ UJ CM (Zdrowie Publiczne, Zarządzanie w Ochronie Zdrowia, do 2021 r także – Organizacja i Ekonomika Ochrony Zdrowia) – przygotowują do pracy na wielu niemedycznych stanowiskach w sektorze ochrony zdrowia, często związanych właśnie z użytkowaniem leków?

Na te i inne pytania odpowiada Zastępca Dyrektora Instytutu Zdrowia Publicznego WNZ UJ CM w Krakowie, dr n.med. Tomasz Bochenek. Wykład został przeprowadzony w ramach Wirtualnych Dni Otwartych Wydziału Nauk o Zdrowiu Uniwersytetu Jagiellońskiego Collegium Medicum (26.03.2021 r).