21. Wpływ pandemii COVID-19 na system ochrony zdrowia [EN]

Podkasty Instytutu Zdrowia Publicznego WNZ UJ CM
21. Wpływ pandemii COVID-19 na system ochrony zdrowia [EN]
/

[EN] This podcast is the result of an inter-university collaboration between Kenyatta University in Nairobi, Kenya, Fulda University of Applied Sciences, Germany, and Jagellonian University Medical College. In the summer, Joseph Kirundi and Geoffrey Mokaya from Kenya, Birte Schlueter from Germany, and Robert Kupis from Poland investigated the question how COVID-19 pandemic affected public health services in their home countries. In this recording, the four students present a summary of how – up until July 2021 – the three countries governed their pandemic responses and they compare the preventative measures implemented to keep Covid-19 from spreading.

[PL] Czwórka studentów: Joseph Kirundi, Geoffrey Mokaya (Uniwersytet Kenyatta, Nairobi, Kenia), Birte Schlueter (Fulda Univeristy of Applied Sciences, Niemcy) oraz Robert Kupis (Uniwersytet Jagielloński Collegium Medicum) w czasie cotygodniowych spotkań pochylili się nad wpływem pandemii COVID-19 na system ochrony zdrowia w swoich krajach. Efektem jest podkast (w języku angielskim), w którym omówione zostały strategie oraz działania poszczególnych krajów w walce z rozprzestrzenianiem się SARS-CoV-2 – realizowane do lipca 2021 roku. Materiał jest wynikiem międzynarodowej współpracy Wydziału Nauk o Zdrowiu UJ CM z Uniwersytetem Kenyatta w Nairobi w Kenii oraz Uniwersytetem Nauk Stosowanych w Fuldzie, w Niemczech.