2. Uzyskane wyniki
Zgodnie z głównym pytaniem badawczym analizy uzyskanych danych miały przede wszystkim na celu określenie parametrów i trajektorii starzenia się oraz ich zróżnicowania względem pozycji społeczno-ekonomicznej. Cechą, która wyraźnie obniża się z wiekiem i jest istotnie powiązana z procesami starzenia się jest funkcjonowanie fizyczne. W ramach projektu określono trajektorie funkcjonowania fizycznego pomiędzy wiekiem średnim a podeszłym oraz oszacowano różnice pomiędzy tymi trajektoriami w zależności od pozycji społeczno-ekonomicznej w dzieciństwie i w wieku dorosłym oraz w odniesieniu do mobilności społecznej. Niska pozycja społecznoekonomiczna w dzieciństwie i w wieku dorosłym była związana z niższym poziomem funkcjonowania fizycznego. Obniżenie pozycji społecznej w okresie pomiędzy dzieciństwem, a wiekiem średnim było związane z gorszym funkcjonowaniem fizycznym, podczas gdy awans społeczny wydawał się w dużej mierze kompensować efekt niskiej pozycji społeczno-ekonomicznej w dzieciństwie. Osoby, które awansowały z niskiej pozycji w dzieciństwie do wysokiej w wieku dorosłym, miały funkcjonowanie fizyczne na podobnym poziomie jak osoby, które na obu etapach życia miały wysoką pozycję społeczno-ekonomiczną. Natomiast funkcjonowanie fizyczne u osób, które obniżyły swą pozycję społeczno-ekonomiczną było na poziomie osób z niską pozycją tak w dzieciństwie jak i w życiu dorosłym. Jednakże, tylko u osób z wysoką pozycją społeczno-ekonomiczną zarówno w dzieciństwie jak i w wieku dorosłym, stwierdzono wolniejsze obniżanie się funkcjonowania fizycznego pomiędzy wiekiem średnim a podeszłym (Praca nr 14).
Pozycja społeczno-ekonomiczna i jej zmiany były również związane z zachorowalnością i umieralnością z powodu chorób układu krążenia. Wyniki przeprowadzonych analiz sugerują, że wysoką pozycję socjoekonomiczną w wieku średnim, można uznać za czynnik ochronny przed wystąpieniem chorób sercowo-naczyniowych, jednakże nie zaobserwowano związku pomiędzy pozycją społeczno- ekonomiczną w dzieciństwie a ryzykiem zgonu z powodu chorób układu krążenia. Nie potwierdzono zatem obserwacji z innych badań, których wyniki sugerowały istotny wpływ czynników występujących we wczesnym okresie życia na ryzyko wystąpienia chorób układu krążenia w późniejszych okresach życia. Zaobserwowano jednakże istotny związek pomiędzy mobilnością społeczną a umieralnością z powodu chorób sercowo-naczyniowych zarówno u mężczyzn, jak i kobiet, przy czym u mężczyzn potwierdzono ochronny wpływ awansu społecznego, a u kobiet podwyższone ryzyko wystąpienia chorób sercowo-naczyniowych było związane z obniżeniem pozycji społecznej (Praca nr 6).
Istotnym osiągnięciem w Projekcie było zweryfikowanie związku pomiędzy kompleksowym wskaźnikiem, który jest wynikiem oceny za pomocą nowej Skali Zdrowego Starzenia się ATHLOS, a umieralnością. Wskaźnik został opracowany przez międzynarodowe konsorcjum przy współudziale wykonawców projektu. W analizie polskich danych stwierdzono, że wyniki oceny korelują z umieralnością ze wszystkich przyczyn co potwierdziło użyteczność tej skali do oceny trajektorii zdrowotnych w wieku podeszłym (Praca nr 9). Kompleksowy wskaźnik zdrowego starzenia się wykorzystano do oceny związków pomiędzy starzeniem się a odżywianiem. Stwierdzono pozytywny związek wskaźnika zdrowego starzenia się z spożyciem białka i tłuszczów, a w szczególności kwasów tłuszczowych jedno- i wielonienasyconych, natomiast odwrotny z ilością spożywanych węglowodanów (Praca nr 8). Ponadto, stwierdzono, że wzrost spożycia polifenoli był związany z lepszym wynikiem zdrowego starzenia się, a w poszczególnych klasach polifenoli, istotną zależność zaobserwowano dla kwasów fenolowych, których głównym źródłem była kawa (dane w przygotowaniu do publikacji). Wyniki te wskazują na istotną rolę sposobu odżywiania się, a zwłaszcza diety bogatej w produkty pochodzenia roślinnego – głównego źródła polifenoli, w zdrowym starzeniu się w polskiej populacji.
W przeprowadzonych analizach wykazano, że mała pierwszo-sekundowa natężona objętość wydechowa (FEV1) jest niezależnym czynnikiem ryzyka zgonu ze wszystkich przyczyn, przy czym ryzyko wzrasta wraz ze stopniem upośledzenia funkcji oddechowej (Praca nr 7). Wskaźnik FEV1/wzrost3 okazał się być silnym i lepszym w porównaniu z innymi wskaźnikami spirometrycznymi, predyktorem umieralności ogólnej (ze wszystkich przyczyn łącznie). Zależność występowała w całym zakresie wartości tego wskaźnika, także u osób z zachowaną czynnością płuc (Praca nr 5). Wykazano również, że dodanie wskaźników spirometrycznych do systemu oceny ryzyka sercowo-naczyniowego może poprawić możliwość przewidywania poważnych zdarzeń sercowo-naczyniowych, szczególnie w grupie osób z niskim ryzykiem sercowo-naczyniowym (Praca nr 10). W odniesieniu do roli czynników psychospołecznych w procesie starzenia się, ważnym osiągnięciem projektu było wykazanie, że niska pozycja społeczna w młodym i późnym wieku dorosłym miały wyższe prawdopodobieństwo upośledzenia funkcji oddechowej i potwierdzenie tej zależności w analizie międzynarodowej. Wyniki tych analiz wskazują, że zmniejszenie nierówności społecznoekonomicznych w młodym i późnym wieku dorosłym może przyczynić się do zmniejszenia ryzyka upośledzenia czynności płuc w późnym wieku dorosłym (Praca nr 13)
Niekorzystny wpływ niskiej pozycji społecznej na stan zdrowia jest często wyjaśniany niekorzystnymi różnicami w stosowaniu się do zaleceń, stosowaniem tańszych sposobów leczenia w chorobach przewlekłych i co za tym idzie niższą skutecznością leczenia. Zebrane dane umożliwiły odniesienie się do tej hipotezy na przykładzie leczenia cukrzycy. W badanej populacji nie stwierdzono związków pomiędzy czynnikami społeczno-ekonomicznymi a skutecznością leczenia cukrzycy. Stwierdzono przy tym wyraźny związek pomiędzy występowaniem depresji a rozpoznaniem cukrzycy, jednakże występowanie depresji nie było związane ze skutecznością leczenia (Praca nr 12).
Sieci społeczne są powiązane z lepsza funkcją poznawczą u osób starszych, ale rola konkretnych cech sieci społecznościowych pozostaje niejasna, szczególnie w populacji Europy Środkowo-Wschodniej. W ramach projektu poddano ocenie powiązania między trzema cechami sieci społecznych (wielkość sieci: liczba znajomych i krewnych, częstość kontaktów z przyjaciółmi i krewnymi oraz uczestnictwo w aktywnościach społecznych), a funkcją poznawczą. Stwierdzono, w analizie przekrojowej, że wielkość sieci społecznej i uczestnictwo w życiu społecznym były pozytywnie związane z funkcją poznawczą, natomiast w analizie prospektywnej potwierdzono korzystny efekt uczestnictwa w życiu społecznym. (Praca nr 3).
Równolegle prowadzono analizy luźniej związanej z głównymi celami projektu, ale które są interesujące z poznawczego oraz aplikacyjnego punktu widzenia i których wykonanie było możliwe z wykorzystaniem wytworzonej bazy danych.
Wykazano zmniejszenie się narażenia na palenie tytoniu i na poprawę profilu stężenia lipidów osocza w badanej kohorcie w okresie pomiędzy wiekiem średnim, a wiekiem podeszłym. Nastąpił jednak wzrost wskaźnika masy ciała (BMI) i stężenia glukozy we krwi. Wskazuje to na złożoną interakcję czynników wpływających na ryzyko sercowo-naczyniowe w starszych populacjach oraz na potrzebę ciągłego monitorowania czynników ryzyka i na konieczność podjęcia skutecznych interwencji zdrowotnych w tym zakresie (Praca nr 15).
Oceniono także częstość występowania, świadomość, podejmowanie leczenia oraz jego skuteczność w nadciśnieniu tętniczym, cukrzycy i hipercholesterolemii, a także porównano wyniki w Czechach, Rosji, Polsce i na Litwie. We wszystkich tych krajach częstość występowania badanych czynników ryzyka była wysoka natomiast stwierdzono słabą kontrolę nadciśnienia tętniczego, cukrzycy i hipercholesterolemii. W Polsce wyniki oceny świadomości i skuteczności leczenia były nieco lepsze niż w pozostałych krajach. Aczkolwiek wzorce świadomości, leczenia i kontroli nadciśnienia tętniczego, cukrzycy i hipercholesterolemii różniły się w zależności od kraju, we wszystkich czterech krajach należy podjąć wysiłki w celu zmniejszenia narażenia na czynniki ryzyka chorób sercowo-naczyniowych, poprzez szersze wdrożenie międzynarodowych wytycznych do codziennej praktyki. (Praca nr 4).
W innym opracowaniu stwierdzono, że w Polsce zaburzenia związane z używaniem alkoholu zwiększają ryzyko śmiertelnych i niezakończonych zgonem chorób układu krążenia, a ściślej stwierdzono związek między wynikiem badania skalą CAGE a ryzykiem wystąpienia zdarzeń sercowo-naczyniowych, który był niezależny od innych czynników ryzyka chorób i który cechował efekt dawki. Wyniki te wskazują, że kwestionariusz CAGE można uznać za dodatkowe narzędzie do identyfikacji osób z wysokim ryzykiem sercowo-naczyniowym. (Praca nr 1).
Za ważne można uznać opracowanie nowych modeli oceny ryzyka sercowo-naczyniowego i ich walidację w odniesieniu do powszechnie używanego systemu SCORE w analizie międzynarodowej. Główna korzyścią tego opracowania był wniosek, że dodanie siedmiu cech możliwych do określenia przy pomocy szybkich, nieinwazyjnych i tanich pomiarów, dodatkowo poprawia dokładność predykcji ryzyka (Praca nr 2).
Przeprowadzenie ostatniej części badania w okresie pandemii COVID-19 umożliwiło przybliżoną ocenę zachorowalności i ciężkości przebiegu chorób w populacji ogólnej, a także odniesienie się do problemu zmian masy ciała w okresie pandemii. Większość osób, które zmieniły masę ciała, przybrało na wadze w związku z niekorzystną zmianą stylu życia, ale przebycie COVID-19, a zwłaszcza hospitalizacja z tego powodu, było silnym determinantem utraty masy ciała (Praca nr 11).
3. Realizowane cele (które cele założone we wniosku o finansowanie projektu udało się zrealizować, a które nie i dlaczego; czy i jakie dodatkowe cele osiągnięto)
Realizacja projektu została przerwana w dniu 12 marca 2020 roku z powodu pandemii COVID-19. Po roku, wobec trwającej pandemii i braku perspektyw na jej ustąpienie w przewidywalnym czasie, zdecydowano się podjąć badanie w oparciu o zredukowany protokół. Zrezygnowano ze wszystkich metod pomiaru wymagających bezpośredniego kontaktu z badanymi osobami i wprowadzono metodę skriningu pocztowego w oparciu o nowo skonstruowany kwestionariusz oraz nowy system kodowania i kontroli jakości danych. W sposób oczywisty ograniczyło to w znaczny sposób zakres uzyskanych danych, również tych, które były przewidziane do uzyskania z wywiadu. Poza utratą możliwości wykonania pomiarów fizycznych i badań biochemicznych z uzyskanego materiału, istotną stratą była niemożliwość wiarygodnego określenia funkcji poznawczej u badanych osób i wszystkich badanych cech, które są niemożliwe do samookreślenia prosta metodą. Jednakże, w znacznym stopniu zachowana została zdolność do odniesienia się do głównego pytania badawczego: w jakim stopniu pozycja społecznoekonomiczna, wpływa na trajektorie starzenia się. W istotnym stopniu osiągnięte zostały następujące cele:
Z istotnych założonych celów nie udało się:
Jako poboczne lub dodatkowe, udało się osiągnąć następujące cele:
4. Wpływ na dyscyplinę (aktualny i oczekiwany wpływ projektu na rozwój dyscypliny naukowej oraz rozwój innych dyscyplin)
Uzyskane wyniki są w większości zgodne w wcześniejszymi obserwacjami przeprowadzonymi w innych krajach i potwierdzają rolę występujących nierówności społecznych w kształtowaniu stanu zdrowia populacji polskiej. Zmniejszenie nierówności społeczno-ekonomicznych w młodym i późnym wieku dorosłym może przyczynić się do zmniejszenia nierówności w stanie zdrowia i dynamice starzenia się. Jest prawdopodobne, że wzmocnienie potencjału społeczno-ekonomicznego korzystnie wpłynie na skuteczność prewencji chorób sercowo-naczyniowych.
Wyniki projektu potwierdzają opinię, że problem związku pomiędzy nierównościami społeczno-ekonomicznymi a stanem zdrowia nie może być traktowany jako przyczynek do problemu stanu zdrowia populacji ale jednym z kluczowych determinantów tego stanu. Ma to implikacje w zakresie:
5. Spis publikacji