Autorzy: Gabriela Krężel, Mariusz Duplaga
Projekt EUVABECO, którego Zakład Promocji Zdrowia i e-Zdrowia Uniwersytetu Jagiellońskiego jest partnerem (European Vaccination Beyond COVID-19, Nr 101132545) realizowany jest przez europejskie konsorcjum skupiające 14 instytucji.
Aktywności projektu w drugim półroczu 2024 roku
W ciągu ostatnich 6 miesięcy zrealizowano następujące działania:
Wybór praktyk referencyjnych wspomagających dla realizacji szczepień przeciwko COVID-19
Jednym z pierwszych zadań projektu EUVABECO była identyfikacja praktyk w zakresie szczepień przeciwko COVID-19, które miały miejsce w różnych krajach europejskich. W tym celu dokonano analizy publikacji naukowych, aktów prawnych, dokumentów rządowych i organizacji pozarządowych, a także doniesień medialnych. Ostatecznie, w wyniku kolejnych iteracji wskazano praktyki, które posłużą do zdefiniowania kryteriów weryfikacji narzędzi wspierających szczepienia przeciwko COVID-19. Ich lista została ustalona na etapie składania wniosku projektowego. Włączono do niej system wspomagania decyzji dot. szczepień, platformę modelowania danych epidemiologicznych, elektroniczną kartę szczepień, a także system cyfrowych danych o preparatach wykorzystywanych do szczepień.
Referencyjne praktyki w zakresie szczepień wybrane jako źródło ustalenia kryteriów oceny innowacyjnych narzędzi wspierających szczepienia to:
Zestawy wymagań opracowane na podstawie praktyk referencyjnych dla poszczególnych narzędzi wspierających szczepienia są obecnie analizowane w celu ustalenia wskaźników pozwalających ocenić powodzenie ich upowszechniania w kolejnych krajach.
Spotkanie Konsorcjum EUVABECO w Linkoping
Drugie stacjonarne spotkanie Konsorcjum EUVABECO odbyło się w dniach 7-8 października br. na Uniwersytecie Linkoping w Szwecji. Zakład Promocji Zdrowia i e-Zdrowia reprezentowali wówczas prof. Mariusz Duplaga kierujący pracami zespołu po stronie UJCM oraz dr Rafał Halik. Spotkanie wieńczyło etap przygotowania wstępnych planów implementacji. Było także okazją do zainicjowania prac pilotażowych w odniesieniu do poszczególnych narzędzi wspierających szczepienia.
Zakład Promocji Zdrowia i e-Zdrowia UJCM jest zaangażowany w implementację dwóch narzędzi:
Workshop dotyczący implementacji systemu wspomagania decyzji dotyczących szczepień w trakcie spotkania projektowego w Linkoping (materiały własne)
Spotkanie w Linkoping było również okazją do wymiany doświadczeń i dyskusji nad możliwościami usprawnienia komunikacji i pracy w projekcie.
Polska wersja systemu doradczego dotyczącego szczepień osób dorosłych
W październiku 2024 r. zespół UJ rozpoczął prace nad opracowaniem polskiej wersji systemu doradczego dotyczącego szczepień dostępnych dla osób dorosłych. System będzie w zamyśle dostępny dla ogólnej społeczności. Polska wersja systemu jest przygotowywana w oparciu o system Mentor© opracowany przez firmę SYADEM, wdrożony we Francji. Obecnie trwają intensywne prace nad formalnym zapisem reguł dotyczących szczepień przeznaczonych dla dorosłych w oparciu o krajowe wytyczne. Współpraca z firmą SYADEM obejmuje regularne, odbywające się co 2 tygodnie, spotkania obydwu zespołów.
Prezentacja projektu na Konferencji Europejskiego Towarzystwa Zdrowia Publicznego w Lizbonie
Jedna z sesji 17th European Public Health Conference, która miała miejsce w dniach 11-16 listopada br. w Lizbonie została poświęcona projektowi EUVABECO. W jej trakcie przedstawiono uczestnikom Konferencji cele i strategię realizacji zadań projektu. Ponadto, omówiono narzędzia wspierające szczepienia, które będą poddane implementacji w poszczególnych krajach. Wizję projektu przedstawił prof. Christos Lionis z University of Crete, będącego instytucją koordynującą projekt. Aspekty implementacji systemu wspomagania decyzji dotyczących szczepień zaprezentował François Kaag z firmy SYADEM. Uczestnicy sesji zgodzili się, że upowszechnianie innowacyjnych strategii i narzędzi wspomagających szczepienia jest kluczowe dla ich upowszechniania i reagowania na wyzwania epidemiologiczne.
Co przed nami?
W najbliższych tygodniach kontynuowane będą prace nad polską wersją systemu doradczego dla osób rozważających zaszczepienie się szczepionkami przeznaczonymi dla osób dorosłych. Planowana jest także kontynuacja współpracy z zespołem Uniwersytetu w Saarland w celu ustalenia zakresu i kategorii zbiorów danych dostępnych w Polsce i przydatnych dla modelowania zjawisk epidemiologicznych.
Zachęcamy do śledzenia doniesień o projekcie na stronie Instytutu Zdrowia Publicznego UJCM. Można także sięgnąć do informacji o postępach prac projektowych na oficjalnej stronie internetowej projektu EUVABECO: https://euvabeco.eu.
Chętnych do współpracy w ramach projektu EUVABECO z zespołem w Zakładzie Promocji Zdrowia i e‑Zdrowia zapraszamy do kontaktu z prof. Mariuszem Duplagą.
Kontakt: mariusz.duplaga@uj.edu.pl
Blog Zdrowia Publicznego, red. M. Zabdyr-Jamróz, Instytut Zdrowia Publicznego UJ CM, Kraków: 18 grudnia 2024