„Neverwaste”. Nie marnujmy produktów na Święta (i nie tylko od święta)

Według raportu FAO (Organizacji Narodów Zjednoczonych do spraw Wyżywienia i Rolnictwa) na całym świecie rocznie marnuje się około 1,3 miliarda ton żywności. Każdego dnia jest to 3,5 mln ton jedzenia wyrzuconego na śmietnik, zmarnowanego. Dzisiaj na Naszym Blogu chcielibyśmy omówić działania aplikacji moblinej „Neverwaste”, która umożliwia wystawianie i odbieranie produktów spożywczych oraz posiłków o bliskiej dacie ważności. Twórcą aplikacji jest fundacja „Raz się żyje” a jej wiceprezesem student I roku II stopnia kierunku Zarządzanie w Ochronie Zdrowia, pan Kacper Balawajder, który opisuje dla nas okoliczności powstania tego projektu. Wywiad przeprowadził mgr Maciej Furman z Zakładu Polityki Zdrowotnej i Zarządzania.


Skąd inspiracja do przygotowania aplikacji Neverwaste

Bardzo imponowało mi gdy ktoś w moim otoczeniu (zarówno w rodzinie, bliskich czy znajomych) przykładał dużą wagę do tego by nie marnowało się jedzenie. Obserwowałem Facebookowe wielotysięczne grupy, na których użytkownicy wymieniani się lub oddawali żywność. Wpadłem na pomysł, aby stworzyć aplikację, w której możemy nie tylko ratować posiłki i produkty, ale również wyszukiwać tego czego potrzebujemy, oceniać się po wymianie oraz poznawać się w rzeczywistości. Aplikacja Neverwaste to odpowiedź na współczesne problemy zarówno planety i środowiska, ale również ludzi. Projekt wpisuje się w ogólnoświatowe trendy oraz działania Komisji Europejskiej, które docelowo mają prowadzić do ograniczenia marnowania żywności przez państwa członkowskie o 50% do 2030 roku. 

 

Jakie zadania na pełnić aplikacja Neverwaste?

Aplikacja Neverwaste pozwala na zarówno wystawienie w formie ogłoszenia na tablicy i mapie swoich produktów i dań oraz odbioru wybranego jedzenia od innych użytkowników. Neverwaste po każdej wymianie żywności wymaga wzajemnej oceny pomiędzy stronami w skali 1-5 gwiazdek. Chcę podkreślić, że korzystanie z Neverwaste, jak i odbieranie samych posiłków będzie darmowe i możliwe na terenie całej Polski. Aplikacja ma pomóc tym wszystkim, którzy potrzebują jedzenia, tym którym zależy na niemarnowaniu żywności oraz pozwolić na bezpośrednie poznanie użytkowników w rzeczywistości. Obecnie w sklepie internetowym AppStore dostępna, darmowa jest wersja MVP aplikacji, czyli testowa podstawowa wersja. Na 15 grudnia zaplanowaliśmy premierę pełnej wersji platformy wraz ze wszystkimi funkcjonalnościami i możliwością udostępniania na swoich social-mediach ilości uratowanego jedzenia dzięki Neverwaste. Z finalną wersją aplikacji, jak i szeroką ogólnopolską promocją ruszamy na tydzień przed świętami a to właśnie okres, w którym marnujemy najwięcej produktów.

 

Do kogo aplikacja jest skierowana? 

Do wszystkich! Sam już teraz używam jej zarówno do oddawania jak i odbierania produktów. Wiemy, że najwięcej użytkowników będzie raczej w dużych miastach. Wierzę, że to właśnie między innymi wśród studentów, Neverwaste stanie się nie tylko rozwiązaniem społecznie i środowiskowo odpowiedzialnym, ale również na co dzień zwyczajnie przydatnym. Dziś jedzenie kosztuje coraz więcej, a co za tym idzie nie wszystkich stać na codzienne świeże zakupy i ciepłe pełnowartościowe posiłki. Chcemy nie tylko dać ludziom możliwość pomagania innym i planecie, ale również szansę na poznanie się i czerpanie satysfakcji ze wszystkich działań.

 

Ile osób było odpowiedzialnych za przygotowanie aplikacji? 

Nie licząc informatyków, nasz zespół tworzyły 4 osoby. Każdy z nas miał równie istotny wkład w proces tworzenia Neverwaste. W tym miejscu chciałbym bardzo podziękować za cały (pierwszy) rok pracy Renacie Pyzio, Kasi Musze i Marcinowi Musze. 

 

Jak w praktyce będzie działała aplikacja?

 Załóżmy, że mam do oddania kilogram pomidorów. Po zalogowaniu się do Neverwaste, wchodzimy w zakładkę „Oddaję” – wtedy w aplikacji pojawi nam się panel wystawiania żywności. Musimy krótko opisać nasze produkty, zrobić zdjęcie i wybrać preferowane miejsce odbioru. Wtedy ogłoszenie pojawi się zarówno na tablicy jak i mapie u innych użytkowników. Zainteresowany odbiorca może wysłać do nas prośbę o rezerwację – wtedy przeniesiemy się do niezbędnego czatu z użytkownikiem. Po wszystkich ustaleniach i przekazaniu jedzenia strona oddająca może oznaczyć ogłoszenie za oddane/zakończone i przejść do oceny. Oceniamy się wzajemnie zarówno za jakość produktów i zgodność z treścią ogłoszenia, ale również za punktualność i przebieg spotkania. W Neverwaste możemy korzystać z opcji filtrowania – wyszukiwać potrzebnego jedzenia i ustalić promień wyszukiwania od 1 do 30 kilometrów.

 

Czy oprócz aplikacji macie Państwo dalsze pomysły na szerzenie Państwa pomysłów? 

Oczywiście. Chcemy tworzyć społeczność wokół aplikacji, jednak mamy bardzo dużo pomysłów na propagowanie idei niemarnowania żywności w inny sposób. Planujemy kolejne eventy, konferencje i kilka niespodzianek. Zapraszam do śledzenia naszych social-mediów (m.in. naszej strony na Facebooku: NeverwastePL).  Mamy w planach wiele różnych kampanii promocyjnych w tym z naszymi partnerami. Już teraz zaufały nam takie firmy jak Oknoplast, Nakielny, Awiteks. Grupa Amax czy Fundacja Cyfrowa Przyszłość.


Blog Zdrowia Publicznego, red. M. Zabdyr-Jamróz, Instytut Zdrowia Publicznego UJ CM, Kraków: 11 grudnia 2023


 


Powrót