[Absolwenci] Studia na kierunku zdrowie publiczne dały mi szerokie spojrzenie na problemy zdrowotne. Na ‘Trzy pytania do absolwenta’ odpowiada Patrycja Pióro (#33)

Patrycja Pióro

Trzydziesty trzeci miniwywiad z cyklu „Trzy pytania do absolwenta” – przygotowanego przez Ilonę Nenko – w którym nasi absolwenci opowiadają o życiu zawodowym po studiach w Instytucie Zdrowia Publicznego. Celem cyklu jest prezentacja doświadczeń i perspektyw (w tym cennych porad zawodowych) profesjonalistów zdrowia publicznego zarówno w Polsce, jak i na świecie. Dzisiaj prezentujemy historię Patrycji Pióro, która ukończyła studia licencjackie na kierunku zdrowie publiczne w 2014 roku i pracuje w Szpitalu w Lublinie.


Jak wygląda twoja ścieżka zawodowa?

Ukończyłam studia licencjackie na kierunku zdrowie publiczne w 2014 roku. Moja praca licencjacka pisana w Zakładzie Zdrowia i Środowiska nosiła tytuł Asymetria fluktuacyjna a wybrane cechy historii reprodukcyjnej kobiet w populacji wiejskiej z Beskidu Wyspowego.
Była ona dla mnie niesamowitym wyzwaniem. To właśnie praca u boku świetnych naukowców opierająca się na prowadzeniu analiz tak niepoznanego tematu zachęciła mnie do kontynuacji studiów na szczeblu magisterskim. Ze względów zdrowotnych studia na kierunku zdrowie publiczne kontynuowałam na Uniwersytecie Medycznym w Lublinie (magisterkę obroniłam w roku 2016). Chciałam poszerzyć zakres posiadanej wiedzy i mieć jeszcze bardziej realny wpływ na sytuacje zdrowotną osób w moim najbliższym otoczeniu.

Uznałam, iż umiejętności zdobyte na kierunku zdrowie publiczne powinnam wykorzystać w efektywny sposób poprzez połączenie ich z pracą na rzecz cierpiącego człowieka. Dlatego też w 2019 roku ukończyłam studia licencjackie na kierunku Pielęgniarstwo i obecnie pracuję w Oddziale Hematoonkologii, Transplantacji Szpiku i Chemioterapii SPSK 1 w Lublinie. Przekrój przypadków z jakimi mam do czynienia w codziennej pracy wymaga ode mnie kompleksowego podejścia oraz szeregu umiejętności nawiązywania relacji z cierpiącym pacjentem. Studia na kierunku zdrowie publiczne, dzięki swojemu szerokiemu zakresowi tematycznemu, pomogły mi spojrzeć na problemy zdrowotne w znacznie bardziej wszechstronny sposób i przyczyniły się do dalszego doskonalenia moich umiejętności. To za ich sprawą, podczas studiów magisterskich, odbyłam kurs dotyczący opieki nad osobami starszymi.                  

Jakie doświadczenia nabyte podczas studiów na zdrowiu publicznym pomogły ci w zdobyciu pracy?

Przede wszystkim wykształciłam umiejętność pracy na rzecz drugiego człowieka oraz spojrzenia na jego życie i zdrowie nie tylko z perspektywy „tu i teraz”, ale też przeszłości i przyszłości. Mimo tego, że nie pracowałam w kołach naukowych to byłam aktywna na rzecz innych działań społecznych. Mam za sobą praktyki odbyte w Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Tomaszowie Lubelskim oraz SPSW w Zamościu. W trakcie studiów i po ich ukończeniu angażowałam się w akcje prowadzone przez Fundację DKMS oraz lokalne organizacje. Wraz z przyjaciółmi tworzącymi Stowarzyszenie Dawcy Uśmiechu – Smile Donors, co roku uczestniczę w obchodach Świąt Bożego Narodzenia wraz z pacjentami Oddziału Paliatywnego, Zakładu Opiekuńczo-Leczniczego oraz Pediatrii Zamojskiego Szpitala Niepublicznego.           

Jakie umiejętności zdobyte na studiach wykorzystujesz w pracy zawodowej?
Wiele osób zapewne powie, że zdrowie publiczne nie jest niczym konkretnym, że istnieje gdzieś obok prawdziwych problemów i zagadnień będących sednem medycyny. Ja myślę inaczej – zdecydowanie. Wiedza praktyczna i teoretyczna pokazała mi jak wiele ważnych aspektów naszego codziennego życia podejmuje zdrowie publiczne. Medycyna naprawia to, co u człowieka choruje, doskwiera. Zdrowie publiczne nie dopuszcza do pojawienia się patologii w tak ważnej materii życia jaką jest zdrowie. Jako pielęgniarka staram się propagować te ważne wartości. Studia na kierunku zdrowie publiczne przygotowały mnie od strony organizacyjnej do mojej obecnej profesji. Umiejętności jakie nabyłam – pracy w zespole, interdyscyplinarnej analizy danych, odnajdywania potrzebnych do zgłębienia problemów badawczych rozwiązań potwierdzonych w pracach naukowych, a przy tym świadomość istnienia problemów pacjenta mających swoje podłoże nie tylko w sferze zdrowotnej – sprawiły, iż lepiej odnajduję się w roli pracownika systemu ochrony zdrowia.


Blog Zdrowia Publicznego, red. M. Zabdyr-Jamróz, Instytut Zdrowia Publicznego UJ CM, Kraków: 12 grudnia 2019Powrót