[Absolwenci] Praktyki wprowadzeniem i przepustką do pracy zawodowej. Na ‘Trzy pytania do absolwenta’ odpowiada Małgorzata Zbroja

Małgorzata Zbroja

Jedenasty mini-wywiad z cyklu „Trzy pytania do absolwenta” – przygotowanego przez Ilonę Nenko – w którym nasi absolwenci opowiadają o życiu zawodowym po studiach w Instytucie Zdrowia Publicznego. Celem cyklu jest prezentacja doświadczeń i perspektyw (w tym cennych porad zawodowych) profesjonalistów zdrowia publicznego zarówno w Polsce, jak i na świecie.

Dzisiaj prezentujemy historię Małgorzaty Zbroi, która ukończyła studia magisterskie na kierunku zdrowie publiczne w 2012 roku i zajmuje się analizą kosztów w Krakowskim Szpitalu Specjalistycznym im. Jana Pawła II.


Jak wygląda twoja ścieżka zawodowa?

Po czwartym roku studiów robiłam praktyki w firmie Zdrowie i Zarządzanie, po których zaproponowano mi pracę, która była związana przede wszystkim z pomocą w organizacji, a następnie pomocą w obsłudze 17. Międzynarodowej Konferencji WONCA EUROPE 2011 – dla lekarzy rodzinnych. Moimi zadaniami były wprowadzanie danych, przygotowywanie umów z kontrahentami oraz bieżący kontakt z klientami. Pracy zaczęłam szukać zaraz po obronie magisterki i zajęło mi to ok. 3 miesiące, głównie przez dość długie procedury rekrutacyjne. Nie ukrywam, że trochę się uparłam na NFZ, więc cierpliwie czekałam na oferty i próbowałam. Brałam udział w dwóch rekrutacjach nim znalazłam swoje miejsce docelowe w Wydziale Współpracy Międzynarodowej w Sekcji Rozliczeń Międzynarodowych, gdzie pracowałam przez rok. Co ciekawe, rekrutowała mnie absolwentka zdrowia publicznego, a po paru miesiącach spotkałam w swoim wydziale dwie osoby z roku oraz kilku absolwentów z wcześniejszych roczników. Praca była ciekawa i polegała głównie na sprawdzaniu pod względem merytorycznym dokumentów rozliczeniowych dot. świadczeń opieki zdrowotnej udzielanych osobom uprawnionym, współpracy z instytucjami właściwymi państw członkowskich UE oraz świadczeniodawcami w zakresie rozliczania świadczeń udzielanych na podstawie przepisów o koordynacji opieki medycznej. W związku z tym, że byłam zatrudniona na zastępstwo to, gdy tylko nadarzyła się okazja, postanowiłam zmienić pracę. I tak od 2013 roku pracuję w Krakowskim Szpitalu Specjalistycznym im. Jana Pawła II. Zajmuję się, najogólniej mówiąc, analizą kosztów. Moje obowiązki to przede wszystkim analiza danych, ich odpowiednie przygotowanie, zagregowanie, a także rozliczenia finansowe. Księguję również faktury kosztowe, a także wyceniam procedury medyczne oraz koszty hospitalizacji pacjentów indywidualnych.

Jakie doświadczenia nabyte podczas studiów na zdrowiu publicznym pomogły ci w zdobyciu pracy?

Na studiach zdarzało mi się pomagać w organizacji konferencji naukowych np. Kardiologia Prewencyjna. Uważam, że warto angażować się w tego typu aktywności, gdyż uczą one organizacji, a dodatkowo można poznać ludzi z branży. Nigdy nie wiadomo, gdzie powiedzie nas ścieżka zawodowa i kogo na niej spotkamy, a zawarte znajomości mogą okazać się bardzo cenne.

Praktyki studenckie odbywałam w Szpitalu Uniwersyteckim w Dziale Prawnym, w Medycznym Centrum Kształcenia Podyplomowego oraz we wspomnianym wcześniej Zdrowiu i Zarządzaniu. Dwa pierwsze miejsca były dobrym wprowadzeniem do pracy zawodowej. Poznałam strukturę i organizację pracy w tych jednostkach oraz nauczyłam się umiejętności niezbędnych w każdej pracy biurowej.

W trakcie studiów postanowiłam nauczyć się rachunkowości i zapisałam się do szkoły policealnej i tak na prawdę to doświadczenie spowodowało, że moja ścieżka zawodowa potoczyła się bardziej w kierunku ekonomicznym. Cennym doświadczeniem było również odbycie stażu w Urzędzie Miasta Krzeszowice w sekcji związanej z przeciwdziałaniem uzależnieniom. Staż zrobiłam jeszcze przed studiami, niemniej jednak był to już pierwszy kontakt zawodowy z jednostką samorządu terytorialnego.

Jakie umiejętności zdobyte na studiach wykorzystujesz w pracy zawodowej?

W NFZ istotnym zadaniem był kontakt ze świadczeniodawcami oraz instytucjami państw członkowskich UE i EFTA. Do tego były pomocne umiejętności interpersonalne, a w pewnym zakresie i umiejętności negocjacyjne. Ważna też była znajomość poszczególnych rozporządzeń, do czego, w pewnym stopniu, przygotowały mnie zajęcia odbyte na przedmiotach związanych z prawem i polityką zdrowotną. W obecnym miejscu pracy przydają się i są pożądane wszelkie umiejętności matematyczne, analityczne oraz te związane z ekonomiką zdrowia. Najważniejszą jednak jest ta stricte praktyczna umiejętność, bez której nie byłabym w stanie pracować i pewnie nie znalazłabym tak szybko pracy – to znajomość Excela.


Blog Zdrowia Publicznego, red. M. Zabdyr-Jamróz, Instytut Zdrowia Publicznego UJ CM, Kraków: 2 maja 2019


 


Powrót