[Absolwenci] Spełniam swoje marzenie o pracy w międzynarodowej korporacji. Na ‘Trzy pytania do absolwenta’ odpowiada Justyna Chorąży

Justyna Chorąży

Osiemnasty mini-wywiad z cyklu „Trzy pytania do absolwenta” – przygotowanego przez Ilonę Nenko – w którym nasi absolwenci opowiadają o życiu zawodowym po studiach w Instytucie Zdrowia Publicznego. Celem cyklu jest prezentacja doświadczeń i perspektyw (w tym cennych porad zawodowych) profesjonalistów zdrowia publicznego zarówno w Polsce, jak i na świecie.

Dzisiaj prezentujemy historię Justyny Chorąży, która ukończyła studia magisterskie na kierunku zdrowie publiczne w 2015 roku i pracuje na stanowisku analityka w międzynarodowej korporacji.


Jak wygląda twoja ścieżka zawodowa?

Pracę zawodową rozpoczęłam jeszcze będąc na pierwszym roku studiów magisterskich. Każdy student Zdrowia musiał odbyć miesięczne praktyki w wybranej przez siebie firmie czy instytucji. Ja wybrałam dział handlowy Scanmed Multimedis. Po zrealizowaniu praktyk zaproponowano mi pracę na umowę zlecenie. W związku z tym, że nie było możliwości zatrudnienia na umowę o pracę pod koniec studiów zaczęłam szukać czegoś innego, oczywiście w zawodzie :-). Złożyłam CV do oddziału Narodowego Funduszu (NFZ) w Krakowie. Akurat w tym czasie poszukiwali kogoś na zastępstwo (na ok. dwa lata) w Dziale Programów Lekowych i Chemioterapii. W dniu obrony pracy magisterskiej miałam rozmowę o pracę. Los mi sprzyjał, bo obroniłam pracę magisterską i… dostałam pracę. Pracowałam dwa lata i w tym czasie nauczyłam się wiele. Brałam udział m.in.: w przygotowywaniu i przeprowadzaniu postępowań o zawarcie umów o udzielanie świadczeń z zakresu programów lekowych i chemioterapii, monitorowaniu umów, weryfikacji sprawozdawczości, raportów, analizowaniu wniosków świadczeniodawców i osób prywatnych. Bardzo miło wspominam tą pracę, nie tylko ze względu na sam jej charakter, ale także na ludzi, z którymi pracowałam. Do dzisiaj bardzo się lubimy. Dlatego też ciężko było mi zdecydować się na zmianę. Jednakże stwierdziłam, że trzeba się rozwijać. Zawsze marzyła mi się praca w międzynarodowym środowisku, więc gdy tylko zobaczyłam ofertę pracy w Creativ Ceutical bez wahania złożyłam CV. I tak od półtora roku pracuję na stanowisku Analyst w Health Economic & Outcomes Research (HEOR). Zajmuję się głównie przeprowadzaniem przeglądów badań (screeningiem, ekstrakcją, raportowaniem), ale także pracuję przy robieniu metaanaliz. W niektórych projektach jestem głównym analitykiem i koordynuję pracę innych osób.

Jakie doświadczenia nabyte podczas studiów na zdrowiu publicznym pomogły ci w zdobyciu pracy?

Na studiach działałam w Kole Naukowym Epidemiologii i Badań Populacyjnych. Wzięłam udział w kilku konferencjach, zarówno jako prelegent jak i słuchacz. Pomagałam także przy organizacji Konferencji „Kardiologia Prewencyjna”. Dzięki pracy w kole naukowych dowiedziałam się o projekcie realizowanym przez Katedrę Epidemiologii i Badań Populacyjnych. Zaangażowałam się w pracę w nim i przeprowadzałam badania ankietowe dot. funkcji poznawczych i funkcjonowania fizycznego w domu respondenta. Myślę, że wszystkie te aktywności nauczyły mnie przede wszystkim pracy z ludźmi, otwartości i pracy zespołowej.

Jeśli chodzi o praktyki studenckie, to uważam, że warto znaleźć takie, które faktycznie odbędziemy, i z których coś wyniesiemy. Ja jestem zadowolona z wszystkich, które miałam. Na drugim roku studiów licencjackich, trafiłam na dwa tygodnie do Szpitala Jana Pawła II w Krakowie na Oddział Torakochirurgii. Bardzo miło to wspominam, gdyż ludzie, którzy tam pracowali faktycznie chcieli mnie nauczyć, jak wygląda ich praca i już po tygodniu byłam w stanie prawie samodzielnie przyjąć pacjenta na oddział. Na kolejne praktyki wybrałam Scanmed. Miesiąc praktyk zaowocował ofertą pracy.

Jakie umiejętności zdobyte na studiach wykorzystujesz w pracy zawodowej?

W obecnej pracy najczęściej wykorzystuję wiedzę z takich przedmiotów jak Biostatystyka, Demografia, Epidemiologia. Analizuję badania, interpretuję wyniki, wyciągam wnioski. Pamiętam, że podobne rzeczy robiliśmy właśnie na tych zajęciach. Mając takie podstawy z pewnością jest mi teraz łatwiej niż osobom, które takiej edukacji nie miały. Na studiach tworzyliśmy też dużo raportów i prezentacji. Były składową zaliczenia prawie wszystkich przedmiotów. Umiejętności nabyte podczas ich przygotowywania oraz wygłaszania teraz również mi się przydają.


Blog Zdrowia Publicznego, red. M. Zabdyr-Jamróz, Instytut Zdrowia Publicznego UJ CM, Kraków: 20 czerwca 2019


 


Powrót