[Absolwenci] Moja praca to codzienne spełnianie powierzonej mi na studiach misji. Na ‘Trzy pytania do absolwenta’ odpowiada Anna Pawińska (#34)

Anna Pawińska

Trzydziesty czwarty miniwywiad z cyklu „Trzy pytania do absolwenta” – przygotowanego przez Ilonę Nenko – w którym nasi absolwenci opowiadają o życiu zawodowym po studiach w Instytucie Zdrowia Publicznego. Celem cyklu jest prezentacja doświadczeń i perspektyw (w tym cennych porad zawodowych) profesjonalistów zdrowia publicznego zarówno w Polsce, jak i na świecie. Dzisiaj prezentujemy historię Anny Pawińskiej, która ukończyła studia magisterskie na kierunku zdrowie publiczne w 2016 roku i pracuje w Jagiellońskim Uniwersytecie Trzeciego Wieku.


Jak wygląda twoja ścieżka zawodowa?

Po uzyskaniu tytułu magistra zostałam przy mojej Alma Mater. Nie chcąc rozstawać się z miastem Kraków skorzystałam z oferty Biura Karier, gdzie pojawia się cała masa ogłoszeń o prace dla świeżo upieczonych absolwentów. To był strzał w dziesiątkę. Jagielloński Uniwersytet Trzeciego Wieku (JUTW) szukał osoby na stanowisko referenta administracyjnego – i oto jestem. Po obronie pracy w lipcu postanowiłam zrobić sobie ostatnie długie studenckie wakacje. Poszukiwania pracy podjęłam się dopiero jesienią – pierwszą umowę na okres próbny podpisałam w październiku. Pracuję z seniorami, którzy, podobnie jak ja, nie mogą się rozstać z uczelnią :-). JUTW jest miejscem, które stwarza okazje osobom starszym na wyjście z domu, porozmawianie z rówieśnikami i przypomnienie sobie wiadomości z różnych dziedzin akademickich. Jest także szansą na zdobycie poczucia niezależności i odnalezienia na nowo witalności, na utwierdzenie się w przekonaniu, że jest się ważnym i potrzebnym, że nikt nie zostaje pozostawiony bez opieki sam sobie. W zakres moich obowiązków wchodzi obsługa administracyjna studentów (np. rozliczanie płatności, zamówienia publiczne, kontakt z wykładowcami). Dla seniorów jestem kimś kto przypomina „Panią z dziekanatu”.

Jakie doświadczenia nabyte podczas studiów na zdrowiu publicznym pomogły ci w zdobyciu pracy?

Przez całe studia przyświecało nam hasło, że zdrowie publiczne to po części nauka, a po części sztuka, nie tylko zapobiegania chorobom, ale także przedłużania życia i poprawy jego jakości. Poprzez współtworzenie miejsca, które aktywizuje krakowskich seniorów staram się spełniać powierzoną mi na studiach misję. Udzielanie się w kołach naukowych: Ewolucyjnych Podstaw Zdrowia oraz Polityki Zdrowia Publicznego na Rzecz Zdrowia w Każdym Wieku przez cały okres trwania studiów pozwoliło mi na zdobycie solidnych podstaw merytorycznych. Dodatkowo pracowałam w projekcie Pro Health 65+ Health Promotion and Prevention of Risk Action for Seniors finansowanym przez Komisję Europejską, co dało mi dodatkowy zastrzyk wiedzy, praktyki i doświadczenia w dziedzinie opieki, pomocy i aktywizacji osób po sześćdziesiątce. Prawie co-wakacyjne praktyki terenowe w Beskidzie Wyspowym pod egidą mojej Pani promotor były wspaniałą lekcją pracy z ludźmi w każdych warunkach. Ponadto, dziesiątki wystąpień na konferencjach studenckich pozwoliły mi na szlifowanie umiejętności dobrego mówcy – to właśnie dzięki nim dziś mogę śmiało stanąć przed „moimi” studentami w liczbie ponad sześciuset osób i być w stanie rozmawiać z emerytowanymi prawnikami, lekarzami, architektami praktycznie na każdy temat. Ponadto, przez całe studia byłam starościną mojego roku. To doświadczenie procentuje każdego dnia. Dzięki tej funkcji nauczyłam się różnych technik prowadzenia dyskusji, aktywnego słuchania, zarządzania zespołem, zarządzania czasem, planowania. To jest bezcenne.

Jakie umiejętności zdobyte na studiach wykorzystujesz w pracy zawodowej?
Pierwsze co przychodzi mi do głowy to umiejętność czytania statystyk demograficznych (GUS czy CBOS) – bez względu na profesję, w biurze zawsze trafi się jakieś raportowanie. Zatem szczególnie przydane było uczenie się analizy przedstawionych wartości i wyciągania wniosków. Jednak, najlepsze co mi zostało po dzień dzisiejszy to przed wszystkim przyjaciele – tacy prawdziwi. Moja paczka studencka z roku była i jest praktycznie w całości „prosto z nieba”. Wśród takich ludzi – pełnych inspiracji i dobra – można wszystko!


Blog Zdrowia Publicznego, red. M. Zabdyr-Jamróz, Instytut Zdrowia Publicznego UJ CM, Kraków: 19 grudnia 2019Powrót