[Absolwenci] Dzięki studiom odkryłam, że zarządzanie to obszar, którym chcę się zająć. Na ‘Trzy pytania do absolwenta’ odpowiada Angelika Seweryńska (#41)

Angelika Seweryńska

Czterdziesty pierwszy miniwywiad z cyklu „Trzy pytania do absolwenta” – przygotowanego przez Ilonę Nenko – w którym nasi absolwenci opowiadają o życiu zawodowym po studiach  w Instytucie Zdrowia Publicznego. Celem cyklu jest prezentacja doświadczeń i perspektyw (w tym cennych porad zawodowych) profesjonalistów zdrowia publicznego zarówno w Polsce, jak i na świecie. Dzisiaj prezentujemy historię Angeliki Seweryńskiej, która ukończyła studia magisterskie na kierunku zdrowie publiczne w 2017 roku i pracuje w Szpitalu Powiatowym im. dr Tytusa Chałubińskiego w Zakopanem.


Jak wygląda twoja ścieżka zawodowa?

Po miesiącu od zakończenia studiów w Instytucie Zdrowia Publicznego UJ CM podjęłam staż w Szpitalu Powiatowym im. dr Tytusa Chałubińskiego w Zakopanem. Zajmowałam się ewidencjonowaniem umów i gospodarką odpadami. W styczniu 2020 r. awansowałam na stanowisko Inspektora w Dziale Organizacyjnym Szpitala. Do moich obowiązków należy: sporządzanie pism i aneksów, gospodarka odpadami, sprawdzanie poprawności działania poszczególnych komórek szpitala, nadzór nad składnicą akt itp. Do niedawna pracowałam także jako ratownik medyczny na Szpitalnym Oddziale Ratunkowym w Zakopanem (ukończyłam studia licencjackie na kierunku ratownictwo medyczne). Jednakże swoją karierę zawodową wiążę ze sferą zarządczą, dlatego też ukończyłam studia podyplomowe z zakresu zarządzania jednostkami opieki zdrowotnej w Instytucie Zdrowia Publicznego UJ CM. Dodatkowo brałam także udział w kursach unijnych o tematyce administracyjnej.

Moja praca w ratownictwie i administracji szpitala została doceniona. Po akcji pod Giewontem (kiedy turyści byli rażeni piorunem) otrzymałam medal za Zasługi dla Ochrony Zdrowia wręczony przez Ministra Zdrowia .

Medal za Zasługi dla Ochrony Zdrowia | Zdjęcie: zbiory własne P. Angeliki Seweryńskiej

Jakie doświadczenia nabyte podczas studiów na zdrowiu publicznym pomogły ci w zdobyciu pracy?

Niestety nie miałam możliwości brania udziału w dodatkowych zajęciach, gdyż studia łączyłam z pracą zawodową, ale bardzo polecam rozwijanie kreatywności. Praktyki odbyłam w szpitalu, pozwoliły mi one poznać działanie i strukturę publicznej jednostki ochrony zdrowia.

Jakie umiejętności zdobyte na studiach wykorzystujesz w pracy zawodowej?

Analiza danych, samodzielność oraz kontakt z ludźmi sprawił, że wiedziałam jak zdobyć uznanie ciężką pracą. Uważam, iż w szpitalu bardzo ważną umiejętnością jest zdolność do współpracy, ponieważ wszyscy dążymy do tego samego celu, jakim jest jakość i dobro pacjenta.

Praca w grupach i prezentacje, które robiliśmy na studiach pozwoliły mi zdobyć umiejętności, które obecnie wykorzystuję w czasie szkolenia innych grup zawodowych w szpitalu. Natomiast z zakresu zarządzania cenne są umiejętności związane z przekazywaniem informacji w dużej strukturze organizacyjnej. Dodatkowo w mojej pracy bardzo przydatne są zdolności negocjacji oraz polemizowania z grupami zawodowymi.

Zdecydowanie polecam studia na kierunku zdrowie publiczne. Program, poziom nauczania i wysoka klasa wykładowców zachęca do wybrania zdrowia publicznego na Uniwersytecie Jagiellońskim Collegium Medicum.


Blog Zdrowia Publicznego, red. M. Furman, Instytut Zdrowia Publicznego UJ CM, Kraków: 05  marca 2020Powrót