Wizyta studentów z Uniwersytetu Kopenhaskiego

11.03.2020 r.

Instytut Zdrowia Publicznego WNZ UJ CM, w ramach współpracy z Uniwersytetem Kopenhaskim, organizuje regularnie dla przyjeżdżających z Danii studentów studiów magisterskich na kierunku Global Health, specjalny program edukacyjny w ramach wyjazdu terenowego. Również i w tym roku, w dniach od 24.02.2020 r. do 20.03.2020 r. podczas miesięcznego pobytu w Krakowie studenci mają zaplanowane zajęcia teoretyczne na temat polskiego systemu ochrony zdrowia, prowadzone przez kadrę akademicką Instytut Zdrowia Publicznego. Dodatkowo, program oferuje szeroki wachlarz innych działań edukacyjnych, takich jak spotkania z nauczycielami akademickimi przed wizytami w różnych organizacjach oraz opieka mentorska grup projektowych. W tym roku opieka ta realizowana jest przez dr M. Zabdyra-Jamroza, dr A. Doryńską, dr K. Dubas-Jakóbczyk oraz dr I. Nenko.

W ramach zajęć praktycznych studenci odwiedzają placówki związane z systemem ochrony zdrowia, zarówno na poziomie powiatu (Starostwo Powiatowe w Myślenicach), jak też województwa (Małopolski Urząd Wojewódzki w Krakowie). Wśród wizytowanych jednostek są również Małopolski Oddział Wojewódzki Narodowego Funduszu Zdrowia, Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska w Krakowie oraz szpitale, w tym Uniwersytecki Szpital Dziecięcy w Krakowie – Prokocimiu. Oprócz placówek publicznych nasi goście mają również szansę poznać funkcjonowanie stowarzyszeń takich, jak Dom Monaru (ośrodek leczenia, terapii i rehabilitacji uzależnień w Krakowie) czy MANKO (organizację pozarządową inicjującą i realizującą kampanie społeczne o wymiarze ogólnopolskim). Podczas wielu intensywnych spotkań studenci mają wyjątkową i rzadką okazję do poznania i przedyskutowania sytuacji polskiego systemu ochrony zdrowia z menedżerami, dyrektorami, przedstawicielami instytucji działających w obszarze zdrowia publicznego, oraz pracownikami naukowymi. Ma to na celu zapewnienie jak najpełniejszego przeglądu systemu ochrony zdrowia, poznanie wielu problemów oraz metod i projektów z zakresu zdrowia publicznego.

Co więcej, program obejmuje również działania dotyczące polskiej tradycji i kultury, które przybliżają historię Uniwersytetu Jagiellońskiego poprzez wizytę w Muzeum Collegium Maius. Udział w tegorocznej wizycie biorą również studenci Instytutu Zdrowia Publicznego – Panie Urszula Ambroży i Arianna Ciupa, wraz ze stażystką Panią Sarą Stanisz. Mamy nadzieję, że również tegoroczna wizyta zostanie bardzo dobrze oceniona przez naszych zagranicznych partnerów, a studentom życzymy powodzenia i samych sukcesów w realizacji prac projektowych.

Ewa Błaszczyk-Bębenek – koordynator wizyty z ramienia IZP