Udział Instytutu Zdrowia Publicznego w Dniu Otwartym UJ 2019

14.04.2019 r.

Tegoroczny Dzień Otwarty Uniwersytetu Jagiellońskiego, organizowany przez Dział Promocji UJ, poszczególne Wydziały, a także Samorząd Studentów UJ, miał miejsce 22 marca 2019 roku. Zaplanowany został on z myślą o uczniach szkół średnich, zwłaszcza tych, którzy obecnie lub wkrótce będą podejmować ważne decyzje o wyborze uczelni lub kierunku studiów. W organizację Dnia Otwartego intensywnie zaangażowało się wiele osób – pracowników i studentów Uniwersytetu Jagiellońskiego, w tym również Instytutu Zdrowia Publicznego.

Instytut Zdrowia Publicznego WNZ UJ CM przygotował w tym roku dwa stoiska. Pierwsze z nich, pod hasłem „Promocja zdrowia w sieci: czym jest mZdrowie?”, przygotował Zakład Promocji Zdrowia, przy udziale Pani mgr Sylwii Wójcik oraz Studentów ze Studenckiego Koła Naukowego Promocji Zdrowia; byli to Państwo Maciej Furman, Marlena Kostrzejowska, Iwona Kowalik, Karolina Sobecka, Aleksandra Starnawska, Monika Szlachta, Katarzyna Szulc oraz Aleksandra Wojtarowicz. Między innymi, zaprezentowane zostały aplikacje związane z E-zdrowiem, takie jak: Asystent Google, Diabeto oraz elektroniczne gadżety Samsunga.

Natomiast stoisko „Proste pomiary ważne dla zdrowia” przygotował Zakład Żywienia Człowieka oraz Katedra Epidemiologii i Badań Populacyjnych, przy udziale Pań dr Ewy Błaszczyk-Bębenek, dr Magdaleny Kozeli, dr Agnieszki Ostachowskiej-Gąsior, dr Beaty Pióreckiej oraz dr Jaśminy Żwirskiej, a także Studentek z Koła Naukowego przy Zakładzie Żywienia Człowieka – Pań Kamili Parzonki i Natalii Drapały, przy pomocy Pań Aleksandry Lisickiej i Urszuli Ambroży. Przeprowadzano pomiary antropometryczne wraz z analizą składu ciała oraz badano narażenie na dym tytoniowy, poprzez pomiar stężenia tlenku węgla w wydychanym powietrzu.

W ofercie przygotowanej przez Instytut Zdrowia Publicznego WNZ UJ CM były w tym roku także dwa wykłady: „Co łączy ekonomię ze zdrowiem? Czyli o tym – jak efektywnie wydawać pieniądze na zdrowie?” (dr hab. Christoph Sowada) oraz „Skąd się biorą leki i kto za nie płaci, kiedy są nam potrzebne w razie choroby?” (dr Tomasz Bochenek).

Pani mgr Sylwia Sala zajęła się przygotowaniem materiałów promocyjnych, zaś skoordynowaniem tegorocznej oferty IZP zajęła się Pani dr Magdalena Kozela.

Mamy nadzieję, że Dzień Otwarty poszerzył zainteresowania naukowe i horyzonty wiedzy młodych gości, spośród których przynajmniej część stanie się w przyszłości studentkami i studentami UJ, WNZ, a także Instytutu Zdrowia Publicznego!

opracowanie: Tomasz Bochenek, Christoph Sowada