Podsumowanie udziału Instytutu Zdrowia Publicznego WNZ UJ CM w Festiwalu Nauki i Sztuki w Krakowie 2019

22.05.2019 r.

Zdrowie publiczne jest przyszłością!”to tegoroczne hasło stoiska przygotowanego przez Instytut Zdrowia Publicznego Wydziału Nauk o Zdrowiu UJ CM na XIX Festiwal Nauki i Sztuki w Krakowie. Festiwal, który miał miejsce w dniach 16-18 maja 2019 r. odbywał się pod hasłem: „Nauka w przyszłości. Przyszłość w nauce”.

Przez trzy dni uczestnicy Festiwalu mogli razem ze studentami oraz pracownikami Instytutu Zdrowia Publicznego odbyć wspaniałą podróż po zdrowie. Przyszłość zdrowia publicznego to bez wątpienia wykorzystywanie technologii informacyjno-komunikacyjnych oraz nowych mediów, co podczas Festiwalu udowadniali studenci Koła Naukowego działającego przy Zakładzie Promocji Zdrowia: Karolina Sobecka, Monika Szlachta, Aleksandra Wojtarowicz, Katarzyna Szulc, Aleksandra Starnawska, Aleksandra Maciak, Maria Martuszewska, Paulina Smoła, Marlena Kostrzejowska, Iwona Kowalik oraz Maciej Furman. Razem z nimi mogliśmy zrozumieć czym jest e‑zdrowie i m‑zdrowie a także poznaliśmy kilka ciekawych aplikacji mobilnych dotyczących zdrowego trybu życia i promocji zdrowia. Nad całością tej części czuwała mgr Anna Tubek.

Żyć jak najdłużej, ale w jak w najlepszej kondycji psycho-fizycznej to kolejny cel jaki postanowiliśmy zrealizować podczas Festiwalu. Na przykładzie obszarów, w których ludzie żyją najdłużej na świecie studenci Koła Naukowego działającego przy Zakładzie Żywienia Człowieka opowiadali o tajnikach diet w długowieczności. Razem wyruszyliśmy w podróż po długie życie w dobrym zdrowiu a przygotowana plansza edukacyjna świetnie pomagała w realizacji tego zadania. Wszystkie informacje zebrali, przygotowali i przedstawili uczestnikom Festiwalu studenci: Kamila Parzonka, Sylwia Kościelniak, Julia Frankowska, Radosław Talarczyk oraz Edyta Piętak pod opieką dr Ewy Błaszczyk-Bębenek. Za pomoc w przygotowaniu materiałów edukacyjnych dziękujemy także studentom – Aleksandrze Lisickiej oraz Karolowi Mularczykowi.

Odwiedzający nasze stoisko mogli również sprawdzić, czy nie grozi im nadwaga lub otyłość – dzięki obecności pracowników Zakład Żywienia Człowieka – dr Pawła Jagielskiego, dr Beaty Pióreckiej, dr Jaśminy Żwirskiej i dr Agnieszki Ostachowskiej-Gąsior.

To jednak nie koniec naszej tegorocznej oferty dla społeczności mieszkańców Małopolski. Pan dr Maciej Rogala z Zakładu Polityki Zdrowotnej i Zarządzania, przygotował i wygłosił interesujący wykład, którego poznanie przy planowaniu długiego i zdrowego życia jest niezbędne tj.  “Biznes plan na życie (zawodowe), biznes plan na zdrowie (publiczne)”. Pan Doktor tłumaczył, iż dyscyplina zdrowia publicznego może stać się pasją na całe życie, ale to wszystko trzeba zaplanować, zaś do tego celu może przydać się biznes plan na… życie i zdrowie.

Bardzo dziękujemy wszystkim osobom zaangażowanym w Instytucie Zdrowia Publicznego za realizację tegorocznej edycji Festiwalu Nauki i Sztuki w Krakowie, a w szczególności Pani mgr Sylwii Sali – za koordynację przygotowaniem materiałów promocyjnych IZP, Panu dr Michałowi Zabdyr-Jamróz, który przygotował interesujący plakat z hasłem przewodnim wydarzenia, Panu mgr Szczepanowi Jakubowskiemu za pomoc w przygotowaniu oprawy graficznej oraz Panu dr Tomaszowi Bochenek, który z ramienia dyrekcji Instytutu czuwał nad całością tego przedsięwzięcia.

Za wsparcie w postaci gadżetów, które ucieszyły niejedną osobę odwiedzającą stanowisko Instytutu Zdrowia Publicznego, dziękujemy Krakowskiemu Oddziałowi Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa.

Opracowanie: dr Ewa Błaszczyk-Bębenek, koordynatorka udziału IZP w Festiwalu Nauki i Sztuki w Krakowie 2019