Akademicki Dzień Pamięci w 2022 roku

07.11.2022 r.

Jak co roku w listopadzie, na Uniwersytecie Jagiellońskim odbyły się uroczyste obchody Akademickiego Dnia Pamięci. Jest to rocznica Sonderaktion Krakau, niemieckiej akcji specjalnej skierowanej przeciwko profesorom akademickim w okupowanym Krakowie, połączonej z wywózką do obozów koncentracyjnych i zamordowaniem wielu spośród wywiezionych. Byli wśród nich profesorowie i inni pracownicy uczelni krakowskich (głównie UJ), różnych narodowości etnicznych (polskiej, ukraińskiej, żydowskiej) i różnych przekonań politycznych.

Jak zaznaczył Prof. Jacek Popiel, Rektor Uniwersytetu Jagiellońskiego, w trakcie swojego wystąpienia w auli Collegium Novum, podtrzymywanie pamięci o Sonderaktion Krakau jest to „… mądrość historyczna, którą powinniśmy przekazać następnym pokoleniom”. W tym roku kontekst Akademickiego Dnia Pamięci, związany z okrutną wojną za wschodnią granicą Polski, jest szczególny – Magnificencja przekazał m.in. wyrazy solidarności z ukraińskim środowiskiem akademickim. Pamiętamy i nie chcemy powtórek nigdzie na świecie!

Przygotowanie: Tomasz Bochenek