Projekt EUVABECO, którego Zakład Promocji Zdrowia i e-Zdrowia Uniwersytetu Jagiellońskiego jest partnerem („European Vaccination Beyond COVID-19”, Nr 101132545) realizowany jest przez europejskie konsorcjum skupiające 14 instytucji. W ciągu ostatnich 6 miesięcy zrealizowano następujące działania:
Jednym z pierwszych zadań projektu EUVABECO była identyfikacja praktyk w zakresie szczepień przeciwko COVID-19, które miały miejsce w różnych krajach europejskich. W tym celu dokonano analizy publikacji naukowych, aktów prawnych, dokumentów rządowych i organizacji pozarządowych, a także doniesień medialnych. Ostatecznie, w wyniku kolejnych iteracji wskazano praktyki, które posłużą do zdefiniowania kryteriów weryfikacji narzędzi wspierających szczepienia przeciwko COVID-19. Ich lista została ustalona na etapie składania wniosku projektowego. Włączono do niej system wspomagania decyzji dot. szczepień, platformę modelowania danych epidemiologicznych, elektroniczną kartę szczepień, a także system cyfrowych danych o preparatach wykorzystywanych do szczepień.
Referencyjne praktyki w zakresie szczepień wybrane jako źródło ustalenia kryteriów oceny innowacyjnych narzędzi wspierających szczepienia to:
Zestawy wymagań opracowane na podstawie praktyk referencyjnych dla poszczególnych narzędzi wspierających szczepienia są obecnie analizowane w celu ustalenia wskaźników pozwalających ocenić powodzenie ich upowszechniania w kolejnych krajach.
Drugie stacjonarne spotkanie Konsorcjum EUVABECO odbyło się w dniach 7-8 października br. na Uniwersytecie Linkoping w Szwecji. Zakład Promocji Zdrowia i e-Zdrowia reprezentowali wówczas Prof. Mariusz Duplaga kierujący pracami zespołu po stronie UJCM oraz Dr Rafał Halik. Spotkanie wieńczyło etap przygotowania wstępnych planów implementacji. Było także okazją do zainicjowania prac pilotażowych w odniesieniu do poszczególnych narzędzi wspierających szczepienia.
Zakład Promocji Zdrowia i e-Zdrowia UJ CM jest zaangażowany w implementację dwóch narzędzi: (1) systemu doradczego dotyczącego szczepień (współpraca z firmą SYADEM) przeznaczonego dla szerokiego kręgu odbiorców oraz (2) aplikacji do modelowania danych epidemiologicznych (we współpracy z Uniwersytetem w Saarland).
Spotkanie w Linkoping było również okazją do wymiany doświadczeń i dyskusji nad możliwościami usprawnienia komunikacji i pracy w projekcie.
W październiku 2024 r. zespół UJ rozpoczął prace nad opracowaniem polskiej wersji systemu doradczego dotyczącego szczepień dostępnych dla osób dorosłych. System będzie w zamyśle dostępny dla ogólnej społeczności. Polska wersja systemu jest przygotowywana w oparciu o system Mentor© opracowany przez firmę SYADEM, wdrożony we Francji. Obecnie trwają intensywne prace nad formalnym zapisem reguł dotyczących szczepień przeznaczonych dla dorosłych w oparciu o krajowe wytyczne. Współpraca z firmą SYADEM obejmuje regularne, odbywające się co 2 tygodnie, spotkania obydwu zespołów.
Jedna z sesji 17th European Public Health Conference, która miała miejsce w dniach 11-16 listopada br. w Lizbonie została poświęcona projektowi EUVABECO. W jej trakcie przedstawiono uczestnikom Konferencji cele i strategię realizacja zadań projektu. Ponadto, omówiono narzędzia wspierające szczepienia, które będą poddane implementacji w poszczególnych krajach. Wizję projektu przedstawił Prof. Christos Lionis z University of Crete, będącego instytucją koordynującą projekt. Aspekty implementacji systemu wspomagania decyzji dotyczących szczepień zaprezentował François Kaag z firmy SYADEM.
Uczestnicy sesji zgodzili się, że upowszechnianie innowacyjnych strategii i narzędzi wspomagających szczepienia jest kluczowe dla ich upowszechniania i reagowania na wyzwania epidemiologiczne.
W najbliższych tygodniach kontynuowane będą prace nad polską wersją systemu doradczego dla osób rozważających zaszczepienie się szczepionkami przeznaczonymi dla osób dorosłych. Planowana jest także kontynuacja współpracy z zespołem Uniwersytetu w Saarland w celu ustalenia zakresu i kategorii zbiorów danych dostępnych w Polsce i przydatnych dla modelowania zjawisk epidemiologicznych.
Zachęcamy do śledzenia doniesień o projekcie na stronie Instytutu Zdrowia Publicznego UJCM. Można także sięgnąć do informacji o postępach prac projektowych na oficjalnej stronie internetowej projektu EUVABECO: www.euvabeco.eu.
Chętnych do współpracy w ramach projektu EUVABECO z zespołem w Zakładzie Promocji Zdrowia i e‑Zdrowia zapraszamy do kontaktu z Prof. Mariuszem Duplagą (e‑mail: mariusz.duplaga@uj.edu.pl).
Co-funded by the European Union. Views and opinions expressed are however those of the author(s) only and do not necessarily reflect those of the European Union or HaDEA. Neither the European Union nor the granting authority can be held responsible for them. |