[Absolwenci] Warto korzystać z możliwości jakie dają nam studia na kierunku zdrowie publiczne. Na ‘Trzy pytania do absolwenta’ odpowiada Aneta Wolny (#48)

Aneta Wolny

Czterdziesty ósmy miniwywiad z cyklu „Trzy pytania do absolwenta” – przygotowanego przez Ilonę Nenko – w którym nasi absolwenci opowiadają o życiu zawodowym po studiach w Instytucie Zdrowia Publicznego. Celem cyklu jest prezentacja doświadczeń i perspektyw (w tym cennych porad zawodowych) profesjonalistów zdrowia publicznego zarówno w Polsce, jak i na świecie. Dzisiaj prezentujemy historię Anety Wolny, która ukończyła studia licencjackie na kierunku zdrowie publiczne w 2013 roku i dziś pracuje jako Monitor Badań Klinicznych.


Jak wygląda Twoja ścieżka zawodowa?

Podczas moich studiów na kierunku zdrowie publiczne aktywnie szukałam mojej ścieżki zawodowej i starałam się odnaleźć na ówczesnym rynku pracy. Studia licencjackie ukończyłam w 2013 roku i dużo nam wtedy powtarzano, że uczenie się wielu rzeczy oznacza, że nie będziesz w niczym dobrym. Dlatego też zdecydowałam się rozwijać w dziedzinie ekonomii i dlatego też, na studia magisterskie wybrałam ekonomię (rok ukończenia 2015). Podczas studiów rozpoczęłam praktyki, a później pracę w fundacji Watch Health Care. To ugruntowało moje przekonanie, że chce jednak pracować w obszarze zdrowia publicznego. Podczas tej pracy dowiedziałam się więcej o dwóch istotnych dziedzinach EBM (Evidance Based Medicine) oraz HTA (Health Assessment Technology). To sprawiło, że stanęłam wtedy przed wyborem: pisanie raportów medycznych czy praca w Ośrodku Badań Klinicznych. Wybrałam to drugie ze względu na większy kontakt z ludźmi i zwykłą ciekawość, czym badania kliniczne są. Przez 4 lata pracowałam jako koordynator badań klinicznych, pomagając prowadzić badania kliniczne na oddziale onkologii i radioterapii w jednym z większych szpitali w Krakowie. Praca wymagająca, a także pozwalająca mi doświadczyć, po raz pierwszy, ogromu problemów z jakimi borykają się pacjenci onkologiczni. Obecnie pracuję jako Monitor Badań Klinicznych w firmie CRO (Clinical Research Organization), monitorując badania kliniczne z różnych dziedzin medycznych, a moja ogólna wiedza medyczna zdobyta na zdrowiu publicznym pozwala mi odnaleźć się w obszarze badań klinicznych. Znalezienie pracy w tej dziedzinie możliwe było dzięki wcześniejszemu doświadczeniu jako koordynator badań w ośrodku. Istnieją również studia podyplomowe, które mogą pomóc osobom ze zdrowia publicznego rozwinąć swoją wiedzę w tym kierunku.

 

Jakie doświadczenia nabyte podczas studiów na ZP pomogły Ci w zdobyciu pracy?

Uważam, że dużym atutem tych studiów jest wielodyscyplinarność i ćwiczenie umiejętności zarządzania jednostkami ochrony zdrowia. Możliwość odbycia ostatniego roku studiów w całości w języku angielskim, którą mają obecni studenci (w ramach studiów EuroPubHealth), jest trampoliną do zdobycia pracy w badaniach klinicznych, HTA, różnego rodzaju jednostkach ochrony zdrowia, czy nawet instytucjach europejskich. Biegła znajomość języka angielskiego jest niezwykle ważna, bo pozwala otworzyć się na świat. Z perspektywy czasu żałuję, że nie wzięłam udziału w programie Erasmus. Pamiętam, że mój rocznik miał możliwość wyjazdu do Maastricht. Uważam, że tego rodzaju wymiana studencka pozwala studentowi zobaczyć, jak zdrowie publiczne postrzegane jest za granicą. W miarę możliwości na studiach starałam się brać udział oraz pomagać w organizacji różnego rodzaju konferencji organizowanych przez CM UJ. Uważam, że takie wyzwanie oraz stała współpraca z innymi ludźmi otwiera człowieka, sprawia, że razem z innymi czuje, że może zrobić coś dobrego, wartościowego. To doświadczenie pomogło mi w mojej późniejszej pracy, gdzie cyklicznie w ramach działalności statutowej fundacji zajmowaliśmy się organizacją konferencji medycznych.

Warto również dobrze wybrać miejsce praktyk. Ja mam zarówno złe jak i dobre doświadczenia. W jednym z miejsc pracodawca nie przywiązywał wagi, aby pokazać mi, czym się zajmuje. Jednak moje ostatnie praktyki w Wydziale Zdrowia Urzędu Marszałkowskiego w Krakowie były przydatne. Poznałam kilka życzliwych osób, które pokazały mi na czym polega ich praca i jak ciekawa może ona być. Zajmowano się tam tworzeniem programów zdrowotnych dla poszczególnych gmin województwa małopolskiego, czemu ja mogłam się przyglądać oraz pomagać.

 

Jakie umiejętności zdobyte na studiach wykorzystujesz w pracy zawodowej?

Są to przede wszystkim umiejętności związane z wiedzą na temat epidemiologii, podstaw biologii, chorób cywilizacyjnych, farmakologii, biostatystyki, które omawiane były na studiach. Ale również to, w jaki sposób funkcjonują szpitale, przychodnie pomaga mi w mojej codziennej pracy. Wszystko to, czego dowiedziałam się na studiach i doświadczenie zdobyte w moich poprzednich pracach procentuje i sprawia, że jestem świadomym Monitorem Badań Klinicznych. Lubię czytać na ten temat i właśnie taka wielowymiarowość Zdrowia Publicznego wyrobiła we mnie nawyk szukania różnych informacji i interesowania się wieloma zagadnieniami.

Przyszłym studentom mogę poradzić, aby starali się określić siebie i to co chcą zrobić dzięki tym studiom już na początku. Samoświadomość swoich potrzeb, wybranie jaki rodzaj pracy może sprawić nam przyjemność w przyszłości, pozwoli na świadome studiowanie. Dążenie do celu zdobycia wymarzonej dla nas pracy może wpłynąć na zadowolenie z kierunku.


Blog Zdrowia Publicznego, red. M. Zabdyr-Jamróz, Instytut Zdrowia Publicznego UJ CM, Kraków: 9 grudnia 2021Powrót